Posledný odkaz skautom od Baden Powella

Moji drahí, toto je môj posledný odkaz pre vás. Nezabúdajte naň, premýšľajte o ňom. Môj život bol veľmi šťastný a prial by som si, aby život každého z vás bol takým. Šťastie však nie je v bohatsve, ani v úspechoch na životnej ceste. Prvý krok, ktorý vedie ku šťastiu je byť zdravým a silným človekom. Hoci ste ešte chlapci, musíte sa snažiť byť takými, aby ste sa mohli stať užitočnými a tešiť sa zo života, keď vyrastiete na mužov.
V prírode vidíte, ako bohato obdaroval Boh tento svet krásnymi a obdivuhodnými vecami pre vaše potešenie. Buďte spokojní s tým, čo máte, snažte sa, aby to bolo na úžitok. Pozerajte na svetlé stránky vecí a nie na tienisté.
Pravé šťastie však nájdete vtedy, keď sa naučíte prinášať šťastie druhým. Snažte sa, aby ste tento svet opustili až vtedy, keď ste ho urobili o trochu lepším, ako ste ho našli, a keď príde vaša posledná hodina, budete môcť odísť šťastní s vedomím, že ste prinajmenšom nepremárnili svoj život, ale ste žili tak, ako ste najlepšie vedeli.
Buďte preto vždy pripravený radostne žiť a práve tak i umierať. Pamätajte vždy na svoj skautský sľub, a to i vtedy, keď už prestanete byť chlapcami. K tomu vám pomáhaj Boh!

Váš priateľ
Robert Baden-Powell of Gilwell.

Príhovor zborového vodcu Faba

Jedného dňa som išiel na jedno stretnutie, bolo to pred 12 rokmi 23.4.1995. Bol to krásny, slnečný nedeľňajší deň. Keby ma vtedy niekto zastavil a povedal mi, čo sa v mojom živote odohrá kvôli tomuto kroku, neuveril by som mu. Prišiel som na stretnutia detí a mládeže so skautami z Popradu, ktoré zorganizoval vtedajší duchovný otec Jozef Leščinský. Vtedy som fakt netušil, čo za život ma čaká. 

Zo začiatku nás bolo veľa, asi 120, potom nás ostalo asi 15, ale nevzdávali sme sa. Boli to bláznivé roky, plné behačiek, vybavovačiek, družinoviek s chalanmi, s dievčatami, s vĺčatami, oddieloviek, akcií, muzikálov, cvičení, stretiek, osláv, veľkých akcií, táborov, posedení, výletov, zakladanie nových oddielov a zborov v Krompachoch a v Prešove, plesy, adrenalinové akcie, Kvapky, výpravy, zahraničné akcie, opravovanie klubovní, zháňanie sponzorov, písanie projektov a výkazov, účtovníctvo, pomáhanie pri fare, šialených megalomanských akcií atď...

Dnes viem jedno isto a stále to opakujem, všetko sa Vám v živote vráti. Ak robíme pre Boha, on nám to mnohonásobne odplatí. Ak človek všetko dá Jemu, On mu dá oveľa viac. Tvoja obeta, Tvoje ruky, Tvoje nohy a hlavne Tvoje srdce, ak dáš ho druhým, necháš sa roztrhať pre druhých a hlavne pre Boha – nič nestratíš, ale všetko získaš!

Ja mám iba 28 rokov a necelých 13 rokov dávam pre skautov a pre druhých okolo seba, čo môžem, ale už teraz Vám všetkým môžem odovzdať svedectvo, ktoré mám: 
„Maj ideály a nehanbí sa za nich. 
Hovor o nich aj keď si z Teba robia srandu. 
Nedaj sa prehlušiť davom, ani kamarátmi, ak cítiš, že to čo robíš je dobré. 
Neboj sa povedať svoj názor, aj keď ťa budú považovať za konzervu a svätuškára. 
Neboj sa bojovať za správne veci, za svoje ideály, lebo ak nebudeš bojovať za ideály, tak nič nedosiahneš a Tvoje ideály zomrú a Ty s nimi tiež. 
Snaž sa držať Boha a on Ťa povedie. 
On Ti dá krásnu milujúcu ženu (muža), dá Ti krásne deti a urobí Ťa nesmierne šťastným. Len mu ver a nevzdávaj sa v boji.“


Poznám veľa ľudí vo svojom okolí, ktorí mi hovoria - ako sa Ti darí, akú máš krásnu rodinku, akú máš super ženu a deti atď. Hovoria, že tiež by chceli mať také šťastie a chcú radu, čo majú robiť, aby boli podobne šťastnými..

Ja vravím:
„Maj čistý vzťah, snaž si odriekať, čo najviac pôžitkov a chráň sa nerestí, nepi alkohol, nefajči, buď čistý, nenadávaj a rozdávaj sa pre druhých, nemysli na seba, ale daj sa celý Bohu. Neboj sa ho, ale miluj ho a dôveruj mu.“ 
Po týchto slovách mi častokrát povedia, ale ja nechcem byť svätý, ja chcem byť taký priemer, ja nechcem byť extrémista a nechcem byť farár.
Tak ale potom nečakaj, že budeš šťastný.

Na záver chcem Vás milí bračekovia a sestričky povzbudiť:
„Buďte extrémistami v dobrom a stále pracujte na svojom zdokonaľovaní sa k lepšiemu a potom budete šťastní. To Vám garantujem na 100%. Dnes musím byť lepší ako včera! Inak budem ako zdochnutá ryba, ktorá nepláva, ale je unášaná dole prúdom.“ 

Ďakujem Vám všetkým za prekrásne roky života a verím, že spoločne ešte pomôžeme viac zmeniť svet k lepšiemu.

Váš brat Fabo